
Paauglių tėvams visuomet užtenka rūpesčių, bet amerikiečiams atsirado dar vienas - nauja mada svagintis užsidėjus ausines, iš kurių sklinda garsai, primenantys radijo šnypštimą ir kitokių dažnių signalus.
Trys berniukai kratosi ir nepaliaujamai kikena. Mergina su ausinėmis raitosi lovoje tarsi apimta euforijos. Tai vaizdai keliuose iš daugybės panašių klipų interneto svetainėje "YouTube".
Čia paaugliai deda filmuotus savo išgyvenimus, kai pabando i-dozių ("i-Doser") - vadinamųjų skaitmeninių narkotikų.
Jie juokiasi, sukasi ratu arba mosikuoja rankomis. Kad patirtum euforiją, esą užtenka internee atsisiųsti įrašų, kurių pavainimai skamba pavojingiau nei patys garsai - pavyzdžiui, "Kokainas", "Heroinas", "Dievo ranka" ir net " Viagra". Nors pabadžiusi i-dozių daug ką apime ne euforija, o pradeda spengti ausyse ir skaudėti galvą, tūkstančiam paauglių atrodo kitaip.
Jie tiki atradę būdą, kaip apsvaigti savo kambaryje papraščiausiai užsidėję ausines ir prigulus.
Skirtingi garsų dažniai
Kokie dažniai sklinda iš ausinių, kad žmonės patiria tokius jausmus?
Tai nieko panašaus į muziką. Internetu atsisiuntus kelis nuo 5 iki 30 minučių trunkančius įrašus pasirodė, kad visi jie panašūs. Tai kažkas panašaus į vibruojantį kaukimą, kuris pasigirsta iš televizoriaus pasibagus programai, ar į radijo triukšmą. Kikas gali girdėti banginių klykavimą, vėjo ūžesį tunelyje ir nenusakomą kakofoniją. Poveikis smgenims daromas per vadinamuosius binauralinius dūžius. Tai reiškia, kad į vieną ausį iš ausinės sklinda garsai vienokiu dažniu, o į kitą - šiek tiek kitokiu. Pavyzdžiui jei į dešinę ausį siunčiamas 400 hercų dažnio garsas, o į kairiąją - 410 hercų, žmogus girdės 10 hercų dažnio binauralinį dūžį. " Klausydamasis tų garsų per stereoausines, žmogus jaučia dviejų dažnių skirtumą lyg atskirą dūžį, kuris tarsi ateina kažkur iš galvos vidaus " - pasakojo i-dozavimo tyrimus atlikusi Oregono sveikatos ir mokslo universiteto mokslininkė Helane Wehbeh . Tikintieji šiuo reiškiniu teigia, kad garsai sinchronizuoja smegenų bangas ir atkartoja tai, ką žmogus jaučia apsvaigęs nuo tikrų narkotikų ar patirdamas orgazmą.
Triukšmą sukėlė mokytojai
Kovo mėnesį veinoje Oklahomos valstijos mokykloje mokytojai sužinojo, kad moksleiviai ypač susidomėjo i-dozavimu, ir susirūpinę apie tai pranešė tėvams. Apie tai parašė vietos laikraštis. Tuomet susidomėjo ir didesni leidiniai, televizijos ir interneto svetainės. Staiga apie skaitmeninių narkotikų keliamą riziką ėmė kalbėti visa Amerika. Praėjusį mėnesį per vieną savaitę net 29 tūkstančiai internautų atsisiuntė programą, kuri groja i-dozes. Tai yra kone penkiskart daugiau nei ankščiau. " Tai yra pats kvailiausias reiškinys, kuriuo vaikai tiki, nuo Santa Klauso laikų", - juokėsi vienas komentatorių "YouTube" svetainėje. "Vaikai turbūt mano, jog galvos skausmas yra tas pats, kas apsvaigimas nuo narkotikų" - rašė kitas.
Motina nesijaudina dėl sūnaus
Nors Jamie Therrienui yra trylika metų, jis i-dozavimo veteranas. Jis kelis kartus per mėnesį išskrieja į kitą erdvę priešais savo kompiuterį namuose Masačiusetso valstijoje. Po to paauglys aprašo potyrius interneto svetainėse ir dalija patarimus pradedantiesiems. "Silpniausiai veikia haliucinogeniniai įrašai, bet raminamieji - gana efektyvūs", - tarsi ekspertas aiškino vaikinukas.
I-dozavimas gyvuoja jau kelerius metus. Tačiau ši mada pradėjo plisti labiau negu bet kada iki šiol.
Jis pasakojo, kad kartą susimušė su broliu. Tada atsisiuntė įrašą " Quick Happy" ("Staigiai Laimingas"), ir pyktis kaipmat atlėgo. Tylikamečio motina Kim Hastings žino apie šį sūnaus pomėgį, bet dėlto nesijaudina: Nemanau, kad jis iš tiesų apsvaigsta. Jei jis atrodo kažką suagaus, kas jį ramina ir džiugina, - nuostabu.
Pakitimų smegenyse nerado
Iš tiesų ne vienas mokslininkas teigė, kad paaugliai mano besisvaiginantys, nors iš tiesų tai - placebo efektas, kai žmogus įsikalba jaučiantis efektą, nors iš tiesų nieko nevyksta.
Oregono sveikatos ir mokslo universitete buvo matuojamas žmonių, klausančių binauralinių dūžių, smegenų bangų aktyvumas. "Tyrėme keturis žmones ir nepastebėjome jokių smegenų pakitimų, kurie galėtų atsirasti dėl tų garsų" - teigė H.Wahbeh.
Mokslininkė studijavo ir galimą ilgalaikį skaitmeninių narkotikų efektą. Ji teigė, kad dalyvavusieji eksperimente kasdien klausėsi binauralinių dūžių. Po kurio laiko jie teigė, kad jautėsi ramesni, o jų gyvenimo kokybė pagerėjo. " Tačiau tai galėjo būti tik todėl, kad jie valandą per dieną ramiai sedėjo. Šiuolaikiniam žmogui didžiausias poveikis, kurį gali tūrėti binauraliniai dūžiai, yra toks pat, kokį suteikia papraščiausias nieko neveikimas", - įsitikinusi amerikietė.
Ir lietuviai aprašo savo potyrius
* I-dozavimas toli gražu nėra vien amerikietiška mada. Ji jau pasiekė ir Lietuvą.
* "Užsileidau kažkokį "Energaizer" ir mane taip vilkti pradėjo" , -savo įspudžiais po i-dozavimo viename lietuviškame interneto forume dalijosi Edva.
* "Kartą klausiau - ir pradėjo kambarys suktis, sienos tirpti pradėjo, grindimis vorai vaikščiojo", - pasakojo "kaifuotojas", pasivadinęs Dziku.
* "Pasileidau "Alcohol" ir po 10 min. tap apsinešiau, galva pradėjo suktis ir visas išbalau", - rašė dar vienas lietuvos internautas.
Smalsuoliams
I-dozių programa
http://download.cnet.com/I-Doser/3000-2054_4-10396009.html
I-doz mp3 nemokamai:
http://www.hipforums.com/newforums/showthread.php?t=228207
Ką manot apie tokius ' svaigalėlius' ? Gal kam idomu galit paklausyt tų įrašų, o gal net kaikas jau yra ' užsivedę' ant tokių i-dozių?
