Be maisto žmogus gali ištverti kelis mėnesius, be vandens – savaitę. O gal galima ilgiau? Vienas indų senolis tikina burnoje nieko neturėjęs jau septynis dešimtmečius, bet jaučiasi puikiai. Suglumę net medikai.
Skeptikai 82 metų Pahladą Jani vadina apgaviku, o cinikai šaiposi, jog pasaulį stulbinantis barzdotas vyriškis gali tapti įkvėpimo šaltiniu dietų besivaikančioms Holivudo garsenybėms.
Bet pats P.Jani tik kukliai šypsosi. Jam esą užtenka amritos. Išvertus iš sanskrito kalbos, tai reiškia „be mirties“, o plačiau amrita žinoma kaip dieviškasis nektaras.
Neįtikėtina? Skamba kaip mokslinė fantastika? O gal tai – pigus triukas? Tą patį iš pradžių manė ir gydytojai, jau ne vienerius metus mėginantys įminti P.Jani gyvybingumo mįslę.
Bet jogas apstulbino net mokslininkus – visi tyrimai esą ne tik paneigia skeptikų abejones, bet ir kol kas patvirtina P.Jani teiginius. Kaip jam tai pavyksta?
Paslaptys – nuo vaikystės
Gauti atsakymą, iš kur P.Jani semiasi jėgų, – lengviau nei sužinoti, ką pastarąjį sykį jis valgė.
„Niekaip neatsimenu. Tai buvo taip seniai“, – susimąstęs tyliai ištarė jogas. Jis tikina, kad pastarąjį kartą valgė maždaug prieš septynis dešimtmečius.
Tuomet, dar būdamas vaikas, jis paliko namus ir apsigyveno džiunglėse.
Čia jam esą apsireiškė deivė Amba, kurią garbindamas P.Jani atsisakė maisto ir vandens.
Jis taip pat ėmė rengtis moteriškais drabužiais, tačiau ilgą laiką niekas to nepastebėjo, mat P.Jani, kaip ir daugelis jogų Indijoje, dešimtmečius gyveno kaip atsiskyrėlis.
P.Jani įsitikinęs, kad jo gyvybę palaiko būtent deivės Ambos teikiama energija – amrita, kurią jis gauna iš saulės per skylę gomuryje, medituodamas ištisas dienas.
Tyrimai atsakymų neduoda
Iš pradžių į P.Jani Indijoje niekas pernelyg nekreipė dėmesio, mat tokių jogų kaip jis šioje šalyje – milijonai.
Bet bėgant metams susidomėjimas augo, o garsas apie dešimtmečius nieko nevalgantį ir negeriantį jogą pasklido po šalį. Į tai dėmesį atkreipė medikai.
Dar 2003 metais jogas sutiko būti ištirtas gydytojų komandos. Stikliniame kambaryje uždaryto jogo gyvenimą visą parą stebėjo specialistai, bet kurią akimirką pasiruošę gelbėti iš bado ir troškulio mirštantį senuką.
Jis taip pat neturėjo poreikio nueiti į tualetą – juk nieko nevalgančiam ir negeriančiam jogui to nereikia, tiesa?
Kai kas net tikėjosi išvysti, kaip jogas paslapčia naktį šlamščia maistą. Taip mitas būtų žlugęs. Tačiau P.Jani nemirė ir atrodė kaip visada guvus.
Vienintelis vanduo, kurį jogas turėjo burnoje, buvo jai skalauti skirtas skystis. Jo tiksliai išmatuotą kiekį senukas išspjaudavo atgal į puodelį.
Tyrimus atlikę medikai liko apstulbę – P.Jani organizmas buvo sveikesnis nei daugelio jo amžiaus žmonių, o jo smegenys – kaip 25 amžiaus jaunuolio. Ir jokių sutrikimų.
Tyrimui vadovavęs neurologas Sudhiras Shahas nutarė pakartoti testus. Šių metų balandį P.Jani vėl buvo paguldytas į specialią palatą vienoje Ahmedabado ligoninėje.
Joje jogas praleido 15 dienų.
Kariškiai ieškojo naudos
„Buvo atlikti klinikiniai, biocheminiai, radiologiniai ir kiti tyrimai. Visi atitiko normas.
Mes negalime pasakyti, kodėl taip yra. Jis mums – mįslė“, – kalbėjo jogą tyręs gydytojas G.Ilavazhagnas iš Psichologijos ir bendrųjų mokslų gynybos instituto.
Indijos karinių pajėgų finansuojamo instituto vadovas aiškino, kad P.Jani tirti sutiko gavęs būtent šalies karinės vadovybės nurodymą.
„Tyrimo tikslas – išsiaiškinti, kaip žmonės gali gyventi ilgą laiką be maisto ir vandens.
Tai gali būti naudinga ir mūsų kariškiams, kai jie atsiduria tokioje situacijoje, kai nėra vandens, pavyzdžiui, dykumoje“, – aiškino gydytojas.
Tačiau medikai iki šiol negali pateikti racionalių atsakymų ar dalyti patarimų, mat moksliniais argumentais P.Jani būklė tiesiog nepaaiškinama.
„Galime niekada nesužinoti tiesos. Bet kol nėra atskleistos jo tariamos apgavystės, manau, mums nederėtų jo smerkti ir rodyti nepasitikėjimo“, – perspėjo S.Shahas.
Pats medikas įsitikinęs, kad P.Jani yra tikras mokslo stebuklas.
„Aš esu stiprus ir sveikas, dabar tuo vėl galėjo įsitikinti medikai. Taip yra todėl, kad deivė to nori“, – pareiškė P.Jani.
Skeptikai skelbia pavojų
Ištirti P.Jani fenomeną medikus spaudžia ne visi. Antai Indijos racionalistų asociacija pareiškė, kad Indijos kariškiams turėtų būti gėda dėl tokių tyrimų finansavimo.
Asociacijos vadovas Sanalas Edamaruku jau ne vienerius metus vykdo viešą kampaniją prieš apgavikus, teigiančius, jog jie turi magiškų galių.
„Tai – paprasčiausias žmonių mulkinimas.
Aš nesyk prašiau tų gydytojų leisti man atlikti nepriklausomus tyrimus, bet kaskart sulaukdavau neigiamo atsakymo“, – piktinosi S.Edamaruku.
Anot eksperto, kvaila ir pavojinga apgaudinėti žmones, jog kažkas gali gyventi be vandens ir maisto ilgiau, negu įrodyta mokslininkų.
„Nė kiek neabejoju, kad ir šis jogas gauna vandens bei maisto. Tiesiog kai kas nenori to matyti. Aklai tiki, ir tiek“, – kalbėjo skeptikas.
Jis tikino, jog panašių atvejų jau yra pasitaikę. Antai 1999 m. Indijos racionalistų asociacija tyrė moterį, kuri tikino nevalgiusi ir negėrusi jau 5 metus.
Ji sakė esanti deivė. Bet greit paaiškėjo jos melas“, – prisiminė S.Edamaruku.
Ištyrę moters namus tyrėjai išsiaiškino, jog ji slapta gaudavo maisto pro skylę sienoje ir naudojosi tualetu.
Kraujo tyrimai parodė gliukozės kiekį, o galiausiai apgavikę demaskavo žiaurus tyrėjų eksperimentas.
Į jogės butą buvo prileista dujų, kurios sukėlė moteriai vėmimą. Ištyrę vėmalų turinį triumfuojantys tyrėjai vis dar tikintiems moterimi gerbėjams parodė neseniai suvalgytų bulvių likučius.
„Bet visa tai gali nieko nereikšti, nes hinduizmas – tai tikėjimo sistema, kur viskas pagrįsta magiškomis galiomis. Žmonės tiki tuo, ko kol kas negali paaiškinti“, – sakė S.Edamaruku.
Anot eksperto, Indijoje tokie jogai gali išgarsėti per vieną dieną. Kai kurie tiktai to esą ir siekia.
„Tačiau blogiausia, kad jie gali sužaloti ar apgauti ne tik save, bet ir patiklius žmones“, – apie pavojus perspėjo skeptikas.
Grėsmė sveikatai – reali
Gyventi be maisto ir vandens, vien saulės energija arba tiesiog oru – tokios idėjos pasaulyje ir anksčiau yra sulaukusios sekėjų. Bet dažniausiai tai baigiasi tragedijomis.
Antai Australijoje gimusi Ellen Greve, kuri save vadina Jasmuheen, jau ne vieną dešimtmetį sėkmingai skaito paskaitas ir rengia seminarus apie gyvenimą be maisto ir vandens.
Ji yra išleidusi ne vieną knygą ir turi gerbėjų visame pasaulyje, nors jau kelis sykius jos mokymai pasirodė pražūtingi. Dar 1999 metais Jasmuheen mokymais susižavėję trys žmonės nutarė išbandyti jos propaguojamą dietą ir mirė iš bado. Pati „mokytoja“ savo kaltės neįžvelgė ir tikino, esą patys nelaimingieji neturėjo tinkamos motyvacijos.
Tiesa, žurnalistų paprašyta įrodyti savo skleidžiamų idėjų tikrumą Jasmuheen jau po kelių dienų be maisto ir vandens pajuto dehidratacijos, streso požymius, jai pakilo kraujospūdis. Eksperimentą nutraukusi moteris dėl nesėkmės kaltino „užterštą orą“.
Jogo mįslė – gyvenimas be maisto
10 pranešimai(ų)
• Puslapis 1 iš 1
-------------------------------------- Esu girdėjusi, apie šitą senuką. Ir manau, kad jis nevalgo. O ką, gal jam maistas tikrai nereikalingas, jei jis visa savo esybe tiki tuo. Aš, ar kas nors kitas, pakeleivis iš gatvės, tikrai nesugebėtu taip įsitikinti savo gebėjimu, gyventi be maisto, tačiau, jis kitoks. Žinoma, jei jo tikėjimas bent kiek susvyruotų, dėduko paprasčiausiai nebeliktų...
10 pranešimai(ų)
• Puslapis 1 iš 1
‹ Įvairūs ‹ Straipsniukai |