
Kukurūzai su dramblio genais jau nieko nestebina. Genetiškai modifikuoti produktai arba išgelbės mūsų alkanų burnų perpildytą planetą, arba padės mums ją pagaliau visai pribaigti.
Tokio turinio diskusijos skamba jau ne pirmus metus. Tačiau kol ginčijomės dėl mėlynų pomidorų, genų inžinerijos specialistai bei kiti „bio-burtininkai“ ir toliau plušo milžiniškais tempais. Atėjo laikas pasisveikinti su „patobulintų“ naminių gyvūnų, sportininkų ir netgi vaikų „išradimu“.
„Plaukiojančios lemputės & Co“
Kas sakė, kad jūsų akvariumui reikia apšvietimo? Nesąmonė, juk ten bus žuvys! Kompanija „Yorktown Technologies“ jau keletą metų sėkmingai pardavinėja amerikiečiams unikalią prekę – žuvytes „GloFish“.
Mažosioms iš tropikų Azijos kilusioms žuvytėms „Danio rerio“ buvo įdiegtas žalias fluorescencinis baltymas, kuriuo gamtoje paprastai pasipuošia medūzos. Todėl dabar jos skleidžią švelnią raudoną, žalią arba geltoną šviesą.
Anot glofish.com, iš pradžių šios „biologinės lemputės“ buvo sukurtos užterštam vandeniui aptikti (pradėdavo šviesti įplaukusios į nešvarumus). Tačiau dabar spalvingieji glofish‘iukiai „suteikia spalvų ir jaudulio bet kuriam akvariumui namie, biure ar klasėje“.
Šuo vietoj žibintuvėlio
Na, vistiek, žuvys yra žuvys – plaukioja sau, žiovauja ir tyli. Tačiau visai kitas reikalas šuo – geriausią žmogaus draugą irgi pradėta tobulinti. Visai neseniai Pietų Korėjoje dienos šviesą išvydo Ruppy (nuo angliško „ruby“ ir „puppy“) – pirmasis pasaulyje švytintis šuo, rašo newscientist.com.
Jis ir dar keturi klonuoti biglių veislės atlėpausiai tai pat dovanų gavo fluorescencinį geną, tik šį kartą iš jūrų aktinijos. Deja, kol kas šuniukai šviečia raudonai tik tai ultravioletinėje šviesoje ir yra nepardavinėjami. Tad vakarais dar kurį laiką turėsime naudotis žibintuvėliais.
Kiek ašarų yra išverkę vaikai dėl nenupirkto kačiuko? Kiek ašarų yra išverkę suaugusieji jį vis dėlto nupirkę, bet tik po to supratę esantys alergiški katėms? Nesuskaičiuojamos šeimos tragedijos...
Tačiau dabar kompanija „Lifestyle Pets“ skelbia sukūrusi pirmąsias pasaulyje alergijos nesukeliančias kačių ir šunų veisles. Pasak allerca.com, šie naminiai gyvūnai „oficialiai“ negamina prakeiktųjų alergenų.
Ar įsivaizduojate kiek niekuo nenusikaltusių varlių buvo išpreparuota biologijos mokytojų ir medicinos studentų? Tikras genocidas! Būtent todėl Japonijos mokslininkai sukūrė unikalias permatomas varles, rašo nationalgeographic.com. Jų oda yra skaidri beveik kaip polietilenas, todėl organus ir vidaus procesus galima pamatyti ir be skrodimo. Argi ne humaniška?
Supermenas ketvirtame takelyje, Hulkas - antrame
Ar Virgilijus Alekna galėtų nusviesti diską toliau, nei Supermenas? Ar įstengtų Kleiza įdėti iš viršaus, jei ant krepšio jo lauktų už priešininkų komandą žaidžiantis Žmogus-voras? Vargu, bet ar verta dėl to nerimauti? Pasirodo verta.
Pasaulinės anti-dopingo agentūros darbuotojai susiėmę už galvų. Jie iš visų jėgų stengiasi susigalvoti būdą, kaip aptikti sportininkų kūnuose modifikuotą dopingą ti, rašo guardian.co.uk. Tokio pareiškimo priežastis - pastarųjų metų mokslo progresas ir amžinas valstybių noras susižerti daugiau čempionatų medalių nei kaimynai.
Moksliniai bandymai su tokiomis medžiagomis kaip hormonai IGF-1, miostaninas bei PPAR-delta davė stulbinančių rezultatų, teigia gm.org. Bandomieji žiurkėnai tapo panašūs į Švarcenegerį, jų raumenys sparčiau augo, ilgiau likdavo sveiki, o ištvermingumas labai padidėjo.
Nors tokios technologijos dar tik užgimsta, o jų naudojimo žmogaus organizme efektyvumas ir saugumas tik numatomas, dopingo specialistai jau labai rimtai nerimauja.
Vaikai haute couture
Vaikai – didžiausias gyvenimo turtas, bet ir didžiausias rūpestis. Tai gal galima juos bent pasirinkti normalius? Parodykite meniu, prašom!
Terminas „designer baby“ („suprojektuotas/sumodeliuotas vaikas“) jau įtrauktas į prestižinį Oxford English Dictionary žodyną. Mokslas jau leidžia iš anksto numatyti, kokių bruožų ir savybių turės jūsų vaikas.
Daugiau kaip dešimtmetį, dirbtinio apvaisinimo technologijos leidžia pasirinkti būsimo vaiko lytį. Prieš porą metų tapo įmanoma „skenuoti“ potencialių embrionų polinkį sirgti krūtų vėžiu, cistine fibroze ir kitomis sunkiomis ligomis.
Tačiau šį vasarį buvo paskelbta apie naują paslaugą – amerikiečių kompanija „Fertility Insitutes“ pasiūlė poroms rinktis jų būsimų vaikų akių ir plaukų spalvą! Skelbimas sukėlė pasipiktinimo ir kritikos audrą. Netgi pats Romos Popiežius pasmerkė naują ydingą „perfekcionistinį“ požiūrį į vaikus, rašo hplusmagazine.com.
Amžina vaikų kaip likimo dovanos idėja atsidūrė pavojuje. Tuo tarpu naujosios „atžalų inžinerijos“ technologijos surado ir šalininkų: „Jeigu kada nors aš turėčiau galimybę suteikti savo būsimam vaikui stipresnį kūną, aštresnį protą ir gražesnį veidą, ar nebūtų amoralu iš mano pusės to nedaryti?“
Kad ir kaip bebūtų, „Fertility Institutes“ paskelbė atsisakantys savo idėjos „visuomenės reakcijos pastūmėti“. Turbūt dar nesame tam pasiruošę. Tačiau, kaip taikliai pastebėjo times.com, prieš porą dešimtmečių dirbtinis apvaisinimas daugumai irgi atrodė siaubinga idėja.
Iš delfi.lt