Įvairūs Straipsniukai

NASA planuoja paleisti į kosmosą jūrinį laivą

        

Standartinė Neleidžiu » 2009 Lap 30, 20:16

Paveikslėlis

2015 m. sausį į Saturno palydovą Titaną gali būti paleistas NASA kosminis zondas, kuris pirmą kartą istorijoje tirs nežemišką jūrą.

„TiME“ (Titan Mare Explorer) pavadintas NASA laivas su naujos kartos radioizotopiniu generatoriumi būtų parašiutu nuleistas į Titano Šiaurės ašigalio srityje esančias Ligeia Mare arba Kraken Mare jūras – didžiausius žinomus skysčio telkinius už Žemės ribų. Šių jūrų plotas maždaug atitinka JAV Didžiųjų ežerų dydį, skelbia „The Register“.
Parengti Titano jūrų tyrimo projekto galimybių studiją NASA užsakė mokslo konsultacijų bendrovei „Proxemy Research“. Joje dirbanti planetų geologijos specialistė daktarė Ellen Stofan patvirtino, kad NASA finansuoja šią tyrimų programą.

Nors Saturno palydovo Titano vėjai, lietūs, kalnai ir jūros šiek tiek primena Žemę, šis pasaulis visiškai kitoks: pavyzdžiui, vietoj vandens jo ežeruose telkšo skystas metanas, etanas ir azotas, vidutinė temperatūra yra maždaug - 180 laipsnių pagal Celsijų, o iš danguje plaukiančių debesų lyja metano lašais.

Tokį jo vaizdą padėjo susidaryti 2005 m. sausio 14 d. Titane parašiutu nuleistas Europos kosmoso agentūros kosminis zondas „Huygens“. Sėkminga jo nuleidimo į Titano paviršių misija mokslininkams teikia vilčių, kad ją vėl galima pakartoti – tik šį kartą zondą nutaikius ne į sausumą, bet į jūrą.

Paveikslėlis

Kad tokia misija būtų sėkminga, reikia kruopščiai parinkti taikinį, pastebi „Space.com“. Dauguma iš tūkstančių Titano ežerų tėra kelių kilometrų skersmens, tačiau Šiaurės ašigalio rajone yra du milžiniški telkiniai, dėl savo dydžio pavadinti jūromis. Ligeia Mare ir Kraken Mare yra maždaug Juodosios jūros arba JAV Didžiųjų ežerų dydžio. Pasak Ellen Stofan, „pataikyti“ nusileisti į jas nebūtų sunku.

Mokslininkė tikisi, kad parašiutu į Titano jūrą nuleistas plaukiojantis zondas nustatys skysčio cheminę sudėtį, išmatuos jūros gylį, ištirs jūros ir atmosferos apykaitos ciklą ir keitimąsi organinėmis medžiagomis. Naudojant sonarą taip pat būtų sudarytas Titano jūros dugno žemėlapis.

Titane plaukiojančio mokslinio laivo prietaisams energiją tiektų naujos kartos radioizotopinis generatorius – tai esą pats praktiškiausias apsirūpinimo energija variantas. Tanki Titano atmosfera neleistų naudoti saulės baterijas, kurios sėkmingai gamina elektrą Marso paviršiuje dirbantiems marsaeigiams.

Paveikslėlis

NASA jau patvirtino leidžianti naudoti tokį naujos kartos generatorių ASRG (Advanced Stirling Radioisotope Generator). Skirtingai nuo ankstesnių radioizotopinių generatorių, kurie energiją „Cassini“ ir kitiems kosminiams zondams gamino naudodami radioaktyviųjų medžiagų išskiriamą šilumą, ASRG elektros gamybai naudojamas vožtuvų mechanizmas. Taip pavyko iki 75 proc. sumažinti reaktoriui būtino plutonio kiekį.

Nors „TiME“ laivas nenaudos burių, jo korpuse bus įrengtas stiebas – prie jo bus pritvirtinta vaizdo kamera. Tačiau ir be burių stiprus vėjas ir Titano jūros srovės iš Žemės atkeliavusį laivą plukdys bent kelis mėnesius, mano mokslininkai.

Šiuo metu „Proxemy Research“ specialistai, bendradarbiaudami su Johno Hopkinso universiteto mokslininkais, nagrinėja įvairius siūlomos Titano jūros tyrimų misijos etapus. Šių metų pabaigoje NASA turėtų pranešti savo apsisprendimą dėl „Discovery“ programos, susidedančios iš santykinai nebrangių kosminių misijų, prioritetų. Jei planas skristi į Titaną ir tirti jo jūras bus patvirtintas, „TiME“ galėtų pakilti į kosmosą 2015 ar 2016 m., o plaukiojantis atominis zondas Ligeia Mare arba Kraken Mare jūroje nusileistų 2022 metais.

Šiame vaizdo siužete galima pamatyti „Huygens“ zondo nusileidimo Titane 2005 m. sausio 14 d. animaciją, paremtą zondo į Žemę perduotais duomenimis.


[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=-oYtOs3EfaI&feature=player_embedded[/youtube]

--------------------------------------

   

gerdunka222

Įsijaučiantis
 
Pranešimai: 84

 1,650.55 Lt

Standartinė » 2019 Lap 20, 09:36

Man tai patinka, kai bando nuprognozuot ateitį ir galiausiai neišsipildo. Kaip nutiko šį kartą, ar buvo paleistas tas galingasis jūrinis laivas?

topblogclub

Lankytojas
 
Pranešimai: 1

 298.24 Lt

Standartinė » 2020 Lap 13, 08:40

supervising and homeschooling their kids, and all that includes transitioning to an indefinite work-from-domestic lifestyle. whilst some funny story about no longer leaving bed, attending digital conferences in pajamas or developing with innovative ways to workout, others are presenting guidance on approaches to remain productive and strain-unfastened in the course of this confusing time.
virtual phoneĮvairūs Straipsniukai

 
Dabar prisijungę

Šiuo metu prisijungę 0 narių :: 0 registruotų, 0 slaptų ir 0 svečių
Daugiausia vartotojų (812) buvo 2020 Bal 28, 22:08

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 0 svečių