Planas dar nėra oficialus: Japonijos kosmoso tyrimų agentūra (JAXA) projektui dar nepaskyrė biudžeto, kuris, kaip manoma, sieks 3 trilijonus jenų (apie 70 mlrd. litų). Bet garsių Japonijos mokslininkų grupė ragina įgyvendinti šį planą.
J.Kawaguchi pateiktos datos ir detalės – tai Japonijos artimiausio dvidešimtmečio kosmoso tyrimų vizija, pirmą kartą paskelbta 2005 metais, bet dabar papildyta ir patobulinta. Jau tuomet vizijoje buvo svarstomos tokios lakios idėjos, kaip bazė Mėnulyje.
Agentūra planuoja projektą pradėti vykdyti jau kitais metais, į Mėnulio orbitą paleidžiant palydovą. Kitą dešimtmetį į Mėnulį turėtų nuskristi trys nepilotuojami erdvėlaiviai, kuriais bus renkami grunto pavyzdžiai ir atliekami kiti tyrimai. Kai Mėnulio bazė bus pastatyta, JAXA planuoja, kad joje 6 mėnesių trukmės pamainomis turėtų gyventi keli astronautai.
Jau praėjo beveik keturi dešimtmečiai nuo paskutinio karto kai žmogus vaikščiojo Mėnulyje. „Apollo programa yra sena, taigi, technologijos, reikalingos Mėnuliui aplankyti jau yra sukurtos. Bet jei jau kalbame apie finansines galimybes statyti bazę, tai reikia kalbėti apie milijardus dolerių“, - sakė Europos kosmoso agentūros Aurora projekto vadovas Bruno Gardini.
B.Gardini sakė, kad jį nustebino japonų plano drąsumas. Auroros projekto tikslas – tirti robotų technologijas, kurios galėtų būti naudojamos misijoje į Marsą, bet ESA neplanuoja statyti gyvenamos bazės Mėnulyje, sakė B.Gardini.
„Nuvykti į Mėnulį kainuotų tiek daug, kad nemanau, jog kas nors galėtų sau tai leisti – galbūt tik Amerika. Finansiniai šio projekto reikalavimai yra tokie dideli, kad tai turėtų būti bendras pasaulinis projektas“, - sakė B.Gardini.
JAXA atstovas spaudai Satoki Kurokawa sakė, kad kol kas nenuspręsta ar Japonija savo ambicijų sieks viena, ar bandys bendradarbiauti su kitomis pasaulio valstybėmis.
Bet kurios šalies vienašališkas bandymas kolonizuoti Mėnulį yra beprasmis, komentavo Planetų bendrijos atstovas Louisas Friedmanas iš Pasadenos (JAV). „Nemanau, jog pamatysime, kad Mėnulyje kiekviena šalis stato sau po atskirą bazę – ten nėra ką veikti. Tai ne Antarktida“, - mokslininkas nurodė regioną, kuriame atskiros šalys turi pakankamai politinės valios ir finansinių galimybių išlaikyti atskiras bazes.
NASA jau išreiškė norą be kitų pagalbos vystyti galimybes keliauti iki Mėnulio ir atgal. „Jie nenori būti nuo nieko priklausomi“, - sakė B.Gardini.
„Japonijos pasiryžimo lygio negalima palyginti su Jungtinių valstijų“, - sakė vienas iš JAXA vadovų, nenorėjęs skelbti savo vardo.
Na kaip.?

Neseniai dar filmą su Edžiu Merfu žiurėjau, kuris Menulije gyveno

Greitai visi ten gyvensim.
