Įvairūs Straipsniukai

2012-aisiais mūsų laukia vieni nemalonumai

        

Standartinė Dusk » 2009 Geg 08, 00:50

2012 m. rugsėjį mūsų planetoje gali kilti viena rimčiausių per visą Žemės gyvavimo istoriją technogeninių katastrofų. Apie tai perspėja JAV nacionalinės mokslų akademijos, NASA ir kiti mokslininkai, tyrinėjantys Saulės „elgesį“. Jų nuomone, būtent rugsėjį ant Žemės gali užgriūti vadinamoji „ideali“ elektromagnetinė audra.

Tiesą sakant, mūsų planeta prie Saulės atakų yra įpratusi: jonizuotų dalelių srautai, kylantys dėl milžiniškų branduolinių sprogimų mūsų šviesulyje, nuolat bombarduoja Žemę, tačiau planetos atmosfera ir magnetinis laukas mus dažniausiai nuo jų apsaugo. Vis dėlto pasiekusi savo aktyvumo maksimumą Saulė sugeba pramušti šias „natūralias“ apsaugos priemones, o tada būna labai daug nemalonumų.

Ekspertų skaičiavimu, 2012 m. rudenį kils tokia elektromagnetinė audra, kad gali būti paralyžiuota visos planetos elektros energijos tiekimo sistema, išvesta iš rikiuotės kompiuterinė technika, sutriks miesto infrastruktūros – vandens, elektros, gamtinių dujų tiekimo - darbas.

„Pastogė“ domėjosi, kiek yra pagrįsti tokie nuogąstavimai: ar jais siekiama perspėti apie artėjančią nelaimę, ar ieškoma sensacijos, kuri galėtų nukreipti dėmesį nuo ekonominės krizės.

Išvengėme ledynmečio

Grįžtant į praeitį, reikėtų priminti, kad Saulė iki dabar išgyveno rekordinį pagal savo trukmę aktyvumo minimumą, kuris tęsiasi nuo 2006 metų. NASA duomenimis, pernai Saulės dėmių nebuvo stebima 266 iš 366 dienų (73 proc.), o per 90 šių metų dienų jų nebuvo matyti 78 dienas (proc.) Jau daugiau kaip 50 metų astronomai nebuvo užfiksavę tokio reto reiškinio, kaip Saulės vėjo intensyvumo mažėjimas ir kone išnykusios Saulės dėmės. Ta proga mokslininkai 2008-uosius pavadino „pačiais balčiausiais“ kosminės eros metais.

Saulės aktyvumas ir dėmių pasirodymas yra cikliškas — per 11 metų periodą jis formuojasi nuo minimalaus iki maksimalaus. Paskutinis minimumas buvo 2007 metais, todėl pernai laukta dėmių pagausėjimo, tačiau iki lapkričio to neįvyko. Mokslininkai jau netgi buvo pradėję nerimauti dėl neįprastai ilgai užsitęsusio ramybės periodo ir baiminosi, kad nepasikartotų vadinamasis Maundero minimumas – pats ilgiausias Saulės aktyvumo kritimas nuo 1645 iki 1715 metų, su kuriuo yra susijęs ir vadinamasis“mažasis ledynmetis” Europoje.

Naujas ciklas

Norint suprasti situacijos rimtumą, nori nenori tenka gilintis į Saulės aktyvumą dar toliau. Iš tiesų pastarosiomis dienomis Saulėje pagaliau pradėjo formuotis naujojo jos aktyvumo ciklo zonos. „Koronas-Foton“ palydovo TESIS rentgeno laboratorija užfiksavo dvi aktyvias sritis. Bendrai vykdomo Rusijos ir Japonijos projekto TESIS tinklalapyje rašoma, kad šios sritys yra labai nutolusios nuo Saulės pusiaujo, o tai daug ką pasako astrofizikams. Būtent šiose vietose į paviršių turi išplaukti galingi naujojo ciklo magnetiniai laukai, kurie ilgus metus formavosi Saulės gilumose. Dabar per kelerius metus šis „diržas“, didindamas savo aktyvumą, leisis žemyn link pusiaujo, tai yra formuos tai, kas vadinama nauju aktyvumo ciklu.

Kaip aiškina TESIS ekspertai, kol formuojasi nauja Saulės aktyvumo juosta, esanti pusiaujyje, ankstesnio ciklo juosta suyra. O šiame cikle dėl beveik dvejus metus užsitęsusios pertraukos ši ankstesnio ciklo aktyvumo juosta jau dabar yra beveik suirusi – Saulės pusiaujyje pastaruoju metu nėra jokio aktyvumo. Maža to, ekspertai pabrėžia, kad Saulėje paprastai formuojasi du simetriški aktyvumo “diržai” - Šiaurės ir Pietų pusrutuliuose. Šį kartą maža to, kad jau nėra pusiaujo “diržo”, nesusiformavo ir Pietų pusėje turėjusi būti aktyvumo juosta.

“Kaip ilgai išbus tokia asimetrija ir ar taps dėl to šis aktyvumo ciklas išskirtinis, parodys laikas”, - teigiama pranešime.

Pradžia neįprasta

Kad šis Saulės aktyvumas yra išskirtinis, rodo ir tai, kad vienas iš pirmųjų Saulės pliūpsnių balandžio pradžioje taip pat buvo labai neįprastas. Kaip praneša specializuoti leidiniai, prieš mėnesį Rusijos ir Japonijos palydovai „Koronas-Foton“ ir „Hinode“ pagal sinchroninio Saulės stebėjimo programą fiksavo visą vieno iš pirmųjų Saulės pliūpsnių atsiradimo ir vystymosi ciklą. Rusijos ir Japonijos bendrų Saulės tyrinėjimų programa startavo 2009 m. balandžio 6 dieną ir jau po trijų dienų ją lydėjo sėkmė.

„Tiksliai ant Saulės disko krašto idealioje stebėjimui projekcijoje įvyko vienas iš pirmųjų pliūpsnių, jį per kelias valandas įrašė abidvi observatorijos – nuo nežymaus spindesio Saulės karūnoje iki visiško protuberanto kilpų suirimo“, - pranešama projekto internetiniame puslapyje TESIS.

Keisčiausia yra tai, kad jis buvo visiškai nematomas geostacionariems palydovams GOES, kurie vykdo nepertraukiamą Saulės monitoringą ir yra pagrindiniai informacijos šaltiniai, teikiantys įvykių Saulėje duomenis. „Būtent pagal šių aparatų duomenis vykdoma visų Saulės pliūpsnių kvalifikacija: nuo pačių nereikšmingiausių, klasifikuojamų indeksu A, iki pačių galingiausių per visą ciklą ir žymimų indeksu X. Balandžio 8-ąją vykusio pliūpsnio nepastebėjo nė vienas GOES aparatas”, - teigiama pranešime.

Tačiau jis vistiek paveikė Žemę. Jau kitą parą mūsų planetos orbitą pasiekė šio pliūpsnio bangos ir jos sukėlė pirmąją balandį magnetinę audrą aukštutinėse geocentrinėse platumose. Vidutinėse platumose, t.y. Maskvoje, Sankt Peterburge, Rygoje, Vilniuje buvo stebimi mažiau ryškūs magnetosferos pokyčiai. Labiausiai mokslininkus stebina tai, kad pliūpsnio bangos 150 mln. km tarpplanetinę erdvę įveikė vos per 28 valandas.

Naujas ciklas

Kad ir kaip ten būtų su tomis keistenybėmis, NASA taip pat jau oficialiai patvirtino, kad Saulėje prasidėjo naujas daugiamečio aktyvumo ciklas. Toks Saulės aktyvumas paprastai sukelia naujus fotosferoje atsirandančius magnetinius laukus, dėl kurių atsiranda vadinamosios Saulės dėmės. Su padidėjusius Saulės aktyvumu susijusios ir mūsų Žemės geomagnetinio aktyvumo variacijos.

Praėjusio Saulės aktyvumo ciklo pikas buvo 2001-2002 metais, kai vadinamieji Saulės vėjai nuo mūsų šviesulio paviršiaus „pūtė“ beveik nuolatos, o Saulės dėmės buvo pasiekusios savo maksimumą. Tada specialistai konstatavo itin nepalankias šio aktyvumo pasekmes ir Žemėje – sutriko kai kurių elektros ir elektroninės įrangos sistemų darbas, netgi palydovai orbitoje darė klaidų.

NASA specialistai prognozuoja, kad šio ciklo pikas bus 2011-2012 metais, nes, kaip jau minėta, Saulės aktyvumas periodiškai kinta maždaug kas 11 metų (XX a. jis buvo apie 10 metų, o per pastaruosius 300 metų kito nuo 7 iki 17 metų). Baiminamasi, kad dabartinio aktyvumo elektromagnetinės audros gali būti daug stipresnės nei per piką prieš tai.

Hipotetinis scenarijus

Tad kas gi įvyks 2012 metais? Agentūra NASA kartu su JAV nacionaline mokslų akademija atliko skaičiavimus pagal hipotetinį scenarijų, kas nutiks, jei Žemę pasiektų plazmos pliūpsnis. Jis būtų maždaug toks: „Pavojaus signalas iš Saulę stebinčio palydovo pasiekia. Hiustono kosminių tyrimų centrą.

Žmonija po to teturės vos kelias minutes, todėl nieko nespės padaryti. Iš pradžių žmonės stebės švytėjimą, primenantį Šiaurės pašvaistę, tačiau daug kartų ryškesnį. Vėliau nustos veikti visos energijos sistemos ir transformatoriai.

Niekas nežus, tačiau Saulės atakos pasekmės išryškės ne iš karto. Netrukus nebus tiekiama elektra, nutrūks geriamojo vandens tiekimas, nustos veikti benzino kolonėlės, nebeveiks naftotiekiai ir dujotiekiai. Autonominės energijos sistemos ligoninėse dar ištvers tris dienas, vėliau taip pat nustos veikti. Nebeveiks šaldytuvai, vėsinimo ir produktų laikymo sistemos. Pasaulinė ekonomika bus paralyžiuota, o jos atkūrimas truks nuo 4 iki 10 metų.”. NASA ekspertai sako, kad transformatorių negalima suremontuoti, juos galima tik pakeisti, o juos gaminančių gamyklų veikla bus paralyžiuota. Todėl atkūrimo procesas bus labai ilgas.

Štai tokios nelabai džiuginančios prognozės. NASA praneša, kad panaši magnetinė audra buvo užfiksuota 1859 m. Tačiau tuomet pramonė dar tik buvo pradėjusi savo veiklą, nuo elektros energijos tiekimo nebuvo tokios didelės priklausomybės kaip dabar, todėl pasaulis didelių nuostolių nepatyrė. O dabar žmonija yra daug labiau pažeidžiama.Užtenka prisiminti vienos iš silpnesnių elektromagnetinių audrų pasekmes, kai 1989 m. Kanadoje 6 mln. žmonių devynioms valandoms liko be elektros energijos.

Mokslininkai perspėja, kad Saulės plazmos spinduliavimas gali turėti baisių pasekmių, todėl Saulės aktyvumas nėra vien astronomus dominantis reiškinys. Jo pasekmes pajaučia kiekvienas, nes cikliškai sustiprėjančios magnetinės Saulės audros ne tik daro įtaką sveikatai, bet veikia ir elektros energijos tiekimą, palydovų bei ryšio tinklus, ir kas svarbiausia, – informacines sistemas bei kompiuterius. Galima tik įsivaizduoti, kas darysis pasaulyje bankuose, akcijų biržose, kai kelioms dienoms ar net ir ilgesniam laikui 2012 metais sutriks internetas, visų informacinių technologijų darbas. Realu, kad nesulaukus dabartinės krizės pabaigos planetai gresia daug rimtesnė katastrofa.

Dar viena pasaulio pabaiga

Taigi ir vėl 2012-ieji? Daugelyje pranašysčių ir spėlionių mistikai šiuos metus mini kaip pasaulio pabaigos metus, astronomai perspėja apie tai, kad tais metais nutrūks energijos srautas iš Paukščių Tako, keliamos ir kitos teorijos.

“Pastogė” jau rašė, kad būtent tuo metu baigiasi ir garsusis majų kalendorius. Galima būtų nekreipti dėmesio, ką būrė prieš daugelį šimtų metų indėnai, bet... majų kalendorius, nepaisant savo archaiškumo, yra nepaprastai tikslus. Dabartinis ciklas (pagal majus, tai penktasis nuo žmogaus atsiradimo) prasideda nuo mistinės datos – 3113 metų rugpjūčio 13 dienos prieš mūsų erą, metai pagal jį byra lyg smiltelės iš smėlio laikrodžio, o po penkerių metų gruodžio 21 dieną jame neliks nieko - prasidės “nuliniai metai”.

Ši data apskaičiuota vos ne minučių tikslumu. Vien tik šiuolaikinės technikos priemonės ir moksliniai laimėjimai padėjo nustatyti, kad metų trukmė pagal Saulę yra 365,2422 dienos. Majai skaičiavo, kad 365,2420 dienos. Stulbinantis kalendoriaus tikslumas, kuriam sudaryti, mokslininkų teigimu, reikėtų stebėti ir užrašinėti planetų bei žvaigždžių judėjimą maždaug 10 tūkstančių metų. Pagal majų legendas, kiekvienas ciklas baigiasi beveik visišku tame cikle gyvenusios žmonijos sunaikinimu. Jų teigimu, per “Pirmąją Saulę” tai padarė žemės drebėjimai, vėliau – uraganai, “Trečioji Saulė” krito nuo ugnies lietaus iš vulkanų, o “Ketvirtąją” nušlavė tvanas. Majai teigė, kad pasibaigus dabartiniam 5126 ciklui, įvyks kažkoks “Žemės judėjimas” (jos polių keitimasis?), dėl kurio vėl žus beveik visą žmonija.

O visų įdomiausia yra tai, kad 2012 m. gruodžio 21 d. įvyks dar vienas svarbus astronominis reiškinys: planetų paradas – Saturnas, Jupiteris, Marsas ir Žemė išsirikuos į vieną liniją. Tokių “paradų” yra buvę ir anksčiau, tačiau 2012-aisiais į vieną liniją pirmą kartą per 26 tūkst. metų išsirikiuos ne tik Saulės sistemos, bet ir kitų žvaigždžių sistemų planetos, sudarydamos vieną liniją nuo Galaktikos centro. O tai jau visai kas kita. Šį procesą galima palyginti su laikrodžio rodyklėmis, kai jos rodo 12 valandą.

Bet tai toli gražu nereiškia, kad atėjo Naujieji metai. Tai reiškia, kad 2012 m. gruodžio 12 d. 23 val. 11 min. pagal bendrą pasaulinį laiką, energijos srautas, kuris paprastai mus pasiekia iš Paukščių Tako centro, bus sutrikdytas. Ši kombinacija reikš Visatos perėjimą iš vienos sistemos į kitą, o mokslininkai ją vadina planetų, Saulės sistemos, žvaigždžių ir galaktikos sinchronizacija. Taigi gyvename epochų pasikeitimo metu: viena dar nesibaigė, o kita dar neprasidėjo. Kam ji prasidės, o kam ne – parodys laikas.
respublika.lt

--------------------------------------

   

Vartotojo avataras

illuminated

Legenda®y
 
Pranešimai: 13306
Paris

 3,113.55 Lt

Standartinė » 2009 Geg 08, 09:20

Blemba, blemba. Vis tie 2012 metai ;D
Galėtų jų net nebūti, vienos bėdos per juos ;D

Vartotojo avataras

Akvilė.

Patyręs forumietis
 
Pranešimai: 904
Klaipėda

 18,598.62 Lt

Standartinė » 2009 Geg 08, 14:55

Nu jau tikrai...
:D
Bet aš laukiu jų, man įdomu.
:D

Vartotojo avataras

Ksė.

®espect
 
Pranešimai: 4417
Vilnius.

 15,621.05 Lt

Standartinė » 2009 Geg 08, 15:58

Mane taip pat sudomino.
Bet reikia dagyvent.: DD

TheRain

Aktyvus dalyvis
 
Pranešimai: 545

 5,277.00 Lt

Standartinė » 2009 Geg 08, 17:03

Peršikau :D
Įdomiai čia bus 2012-ais.

Vartotojo avataras

VerM

Patyręs forumietis
 
Pranešimai: 980
Panevėžys

 121.00 Lt

Standartinė » 2009 Geg 09, 17:36

Protingos mintys,bet manau tai 20m~ skleidžiantis įvairias aferas(Nori,kad jo straipsnį išgirstu dauguma).Jūs man parodykite nors vieną rimtą įstaigą kuri patvirtino,kad 2012m bus vien nelaimės?

Vartotojo avataras

Pelių Džemas.

Misteris Linksmai
 
Pranešimai: 4937
Vilnius

 1,967.81 Lt

Standartinė » 2009 Geg 09, 17:54

O tu parodyk kas jas paneigė?

Niekas jų paneigt irgi negali.

Vartotojo avataras

Etcetera

Moderatorė
 
Pranešimai: 8321
Vilnius.

 8,985.19 Lt

Standartinė » 2009 Geg 09, 21:40

Nervina,kad kasmet vis kas nors mums turi grėst.
3metai.
Atsitiks-atsitiks.
Bet aš tuo labai abejoju. :]

Vartotojo avataras

Aistė

Moderatorė
 
Pranešimai: 4358

 33,526.76 Lt

Standartinė » 2009 Geg 09, 21:43

Nieko baisaus man jau bus 18metų,kažkiek jau būsiu pagyvenus :D

Vartotojo avataras

Paulius

Forumo gyventojas
 
Pranešimai: 1502

 6,688.19 Lt

Standartinė » 2009 Geg 10, 00:27

Kada propagandos ir pikantiska informacija atitiko realybe? Gali buti, zinoma, tiesos, bet ji iskreipta.

Vartotojo avataras

Sticcle.*

Lankytojas
 
Pranešimai: 6

 116.37 Lt

Standartinė » 2009 Geg 10, 11:44

Laukiu aš tų 2012 metų. :play:

Vartotojo avataras

pupsė

Dalyvis
 
Pranešimai: 133
Marijampolė

 3,739.51 Lt

Standartinė » 2009 Geg 25, 17:56

Aistė rašė:Nieko baisaus man jau bus 18metų,kažkiek jau būsiu pagyvenus :D


Siaubas ir man :whata: nesusimasciau niekda kad tiek mazai liko :D :D
Bet šiaip čia vos nekiekvieniem metam žada po nelaimę, bet nieko iki šiol neatsitiko... Na, bet pagyvensim- pamatysim.

Vartotojo avataras

Chester

Aktyvus dalyvis
 
Pranešimai: 362
Kaunas

 1,125.74 Lt

Standartinė » 2009 Geg 25, 19:27

Buvo seniau kelis kartus panašūs dalykai skelbiami, bet visko gali būt. Pagyvensim - pamatysim, kaip daug kas jau tai sakė. :D

Vartotojo avataras

Pukuse

Legenda®y
 
Pranešimai: 6788
Vilnius

 0.00 Lt

Standartinė » 2009 Bir 11, 23:55

Būtų labai gerai jei po 2011 metų iškart eitų 2013 metai :D
Ir visų prognozių nereikėtų :D

Vartotojo avataras

Kyberiz

Forumo gyventojas
 
Pranešimai: 1126
Molėtai

 7,044.50 Lt

Standartinė » 2009 Bir 12, 12:21

Bet keista, kad blogi metai 2012, o ne 13Įvairūs Straipsniukai

cron
 
Linksmas.net on Facebook  Tapk gerbėju

Šiandien:


Imagination.lt

Dabar prisijungę

Šiuo metu prisijungę 0 narių :: 0 registruotų, 0 slaptų ir 0 svečių
Daugiausia vartotojų (555) buvo 2010 Bir 02, 09:13

Vartotojai naršantys šį forumą: Registruotų vartotojų nėra ir 0 svečių